Artykuły

6 WSKAZÓWEK, DZIĘKI KTÓRYM MOŻESZ UNIKNĄĆ KONTUZJI I STAĆ SIĘ LEPSZYM PIŁKARZEM!

2014.06.23 pierwszy trening 2

Ten wpis jest stworzony w oparciu o trenera od przygotowania motorycznego reprezentacji Polski Remigiusza Rzepkę, najlepszego fizjoterapeutę jakiego znam Daniela Głowackiego, obserwację w klubach Widzew Łódź, Śląsk Wrocław oraz doświadczenie moje i kilku mądrych ludzi, których spotkałem na swojej drodze. Poniżej 6 wskazówek, które mogą pomóc Twojemu organizmowi:

  1. MASAŻE + ROLLOWANIE Podczas treningów mięśnie mocno pracują. Dochodzi do mikro urazów oraz do napięć mięśniowych. Świetnym rozwiązaniem na przyśpieszenie regeneracji są masaże (pod warunkiem, że są wykonane przez dobrego masażystę) oraz rollowanie. Chodzi o taki wałek w kształcie walca, który służy do rollowania mięśni. Można to robić zarówno przed, jak i po treningu. Dzięki temu przyspieszymy regenerację.
  2. ROZCIĄGANIE STATYCZNE. Im większa elastyczność to mniejsze prawdopodobieństwo urazów mięśniowych. Warto o to zadbać po treningu i poświęcić trochę czasu na rozciąganie.
  3. ODNOWA BIOLOGICZNA – ZIMNA WODA. Jeśli Twój klub dysponuję basenem albo małą wanną (wirówką) z zimną wodą to warto to wykorzystać i wejść przynajmniej na kilka minut po treningu. Jeśli Twój klub tego nie ma, można skorzystać z prysznica z zimną wodą i wejść na kilka minut. Można też różnicować bodźce i używać raz zimnej wody, raz ciepłej w stosunku 1:2. Podobno Cristiano Ronaldo korzysta z takiej metody i robi kilka serii w następujący sposób: 1minuta zimna woda- 2 minuty ciepła woda.
  4. ODPOCZYNEK. Bardzo istotny jest sen (około 7-8 godzin) oraz wypoczynek w ciągu dnia, tak by dać jak najlepsze warunki dla swojego organizmu na następny trening.
  5. ODPOWIEDNIE ŻYWIENIE ORAZ NAWODNIENIE. Zdrowe, zróżnicowane posiłki zaspokajające Twoje zapotrzebowanie kaloryczne może znacznie pomóc Twojemu organizmowi. Odpowiednie produkty poprawiają jakość Twoich kości, stawów, mięśni, dlatego im lepiej jesz, tym Twój organizm jest mocniejszy! (Jeśli masz odpowiednią motywację, chcecie otrzymać Indywidualne porady żywieniowe albo konkretny plan żywieniowy z konkretnymi produktami napisz na info@futbolbonito.pl.)
  6. SŁUCHANIE SWOJEGO CIAŁA. Jeśli masz jakieś problemy warto to zasygnalizować i odpowiednio zareagować. To nie wstyd porozmawiać z trenerem i powiedzieć o tym co się dzieję, a raczej pokaz profesjonalizmu. Lepiej odpuścić 2 treningi, niż 2 miesiące albo jak w przypadku co poniektórych 2 lata 😉

Żeby ciężko trenować, trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Nie oznacza to, że stosując te 6 wskazówek nie doznasz kontuzji. Jest wiele czynników wpływających na urazy i nie na wszystkie mamy wpływ. Uważam, że warto zadbać o to co możemy. Szczegóły tworzą całość i te szczegóły mogą pomóc. Mogą pomóc uniknąć kontuzji i lepiej przygotować się do sezonu, więc chyba warto.

Ps. Przetrwałem pierwszy tydzień treningów w Widzewie- Cud? 🙂

O Autorze

Damian Radowicz

Damian Radowicz

Nazywam się Damian Radowicz- jestem piłkarzem, trenerem, a także dietetykiem sportowym. Ukończyłem również kurs żywienia i suplementacji w sporcie, psychodietetyki w sporcie...

7 komentarzy

Zostaw komentarz