Mój Trening

JESTEŚ WYDOLNY? SPRAWDZ SIĘ NA BEEP TEŚCIE!

8. Beep Test

Żeby zawodnik mógł wytrzymać 90 minut na wysokiej intensywności potrzebuję bardzo dobrego przygotowania wydolnościowego. Jak określić czy ktoś jest przygotowany? Można zrobić test- np. beep test;)

Beep test jest oceną motorycznych zdolności wytrzymałościowych człowieka. Na czym on polega?

Jest to bieg wahadłowy o stopniowo narastającej prędkości, na odcinku 20 metrów. Głównym celem dla zawodnika jest przebiegnięcie jak największej liczby odcinków. Test jest podzielony na poziomy i rundy. Po każdym poziomie zwiększa się prędkość. Taki test pozwala określić wydolność zawodnika i jego tętno maksymalne (jeśli mamy dostęp do sport testerów). Beep test jest jedną z najpopularniejszych metod mierzenia wytrzymałości zawodników na zachodzie. Jest również stosowany w wojsku oraz innych zawodach wymagających dobrej formy. Poniżej konkretne normy i wyniki, do których możesz się porównać :

  • Brytyjska Straż Pożarna – minimum poziom 78
  • Brytyjska Armia – minimum 85 dla mężczyzn i 63 dla kobiet.
  • Komandosi – minimum 95.
  • piłkarze klubu Indian Soccer – średni wynik – 101 (11 poziom, 7 runda)
  • światowy standard piłkarza – 127 (13 poziom, 9 runda)

Dobrze przeprowadzone testy mogą być cenną informacja dla zawodnika i trenera. Mogą pomóc ocenić skuteczność treningu i określić predyspozycje zawodnika. Chęć poprawy wyniku i stania się bardziej wydolnym zawodnikiem, może być kolejnym argumentem zachęcającym do cięższej pracy. Oczywiście dobry wynik nie oznacza tego, że ktoś będzie super piłkarzem, a z kolei słaby wynik nie oznacza że ktoś powinien  zawiesić buty na kołku. Każdy ma swoją poprzeczkę do przeskoczenia, a testy mogą pomóc w określeniu jej wysokości;)

Ps. Mój wynik  z 30 czerwca 2014 roku to …139 (14 poziom, runda 8)

O Autorze

Damian Radowicz

Damian Radowicz

Nazywam się Damian Radowicz- jestem piłkarzem, trenerem, a także dietetykiem sportowym. Ukończyłem również kurs żywienia i suplementacji w sporcie, psychodietetyki w sporcie...

5 komentarzy

Zostaw komentarz