Mój Trening

10 LETNI RADOWIC? ;) JAK DOSKONALIĆ SWOJE UMIEJĘTNOOŚCI INDYWIDUALNIE?

Damian Radowicz
Napisany przez Damian Radowicz

Milik indywidualnie

Treningi indywidualne są bardzo ważne i uczą wielu ważnych aspektów. Takiej pracy z zawodnikiem jest na pewno możliwość korygowania błędów i dużo większa częstotliwość wykonywanych elementów. Kilka zajęć w małej grupie albo 1 na 1 (wystarczy raz w tygodniu) potrafią przynieść niezwykłe efekty. Zawodnik dużo szybciej uczy się odpowiednich nawyków ruchowych, prawidłowo ułożonej stopy przy uderzeniu.

 https://www.facebook.com/video.php?v=635537809926041

Na załączonym filmie widać 2 ćwiczenia wykonywane na drabince koordynacyjnej zakończone strzałem. Jest to atrakcyjna forma i rywalizacja z najtrudniejszym rywalem czyli samym sobą. „Dasz radę strzelić wszystkie 4?” „Zrobię co mogę” 😉 Zawodnik chcę osiągnąć jak najlepszy wynik jaki tylko może- o to chodzi! To jest mentalność, która pozwoli się rozwijać, nawet gdy będziemy sto razy lepsi albo sto razy gorsi od reszty zawodników. Zwracamy uwagę przede wszystkim na to, żeby wykonać ćwiczenie jak najlepiej i ustalić wynik najwyższy, na jaki nas w tym momencie stać.

Opiszę główne korzyści wynikające z tego typu treningu:

  • Nauka i doskonalenie uderzenia wewnętrzną częścią stopy. Dodatkowym utrudnieniem i przełożeniem sytuacji boiskowych na trening jest pokazane miejsce w które zawodnik musi strzelić. Wymuszamy dzięki temu, podniesienie głowy do góry zawodnika- tak jak na meczu. Warto zobaczyć jak ustawiony jest bramkarz czy kolega z drużyny.
  • Szybka praca nóg. Potrzebna zawodnikowi do dryblingu, podania, biegu, wyskoku- praktycznie do każdej czynności. Mistrzowie „szybkiej nogi” z boiska, których można byłoby wyróżnić to np. Messi czy Neymar.
  • Odpowiednia praca rąk i koordynacja. Nie jest łatwo skoordynować ruchy rąk i nóg, przy nowych kombinacjach na drabince, dlatego uczymy również koordynacji, która jest niezwykle istotnym elementem tworzącym dobrego piłkarza. Przykładem odpowiedniej pracy rąk może być najszybszy człowiek świata czyli Usain Bolt, jednak to jest bieg po prostej. Z boiska moimi wzorami w tym elemencie jest Gareth Bale i Steven Gerrard (obserwujcie jak ich ręce układają się przy truchcie, średnim biegu czy sprincie). Jestem przekonany, że tym wydawałoby się błahym aspektem poprawiają w jakimś stopniu swoją szybkość.
  • Prawidłowe wzorce ruchowe. Lekkie pochylenie ciała, stabilne kolana. Przy treningu indywidualnym, w którym trener może obserwować dokładnie zawodnika, można zwrócić uwagę czy stawy kolanowe nie uciekają na bok. Im szybciej zauważymy takie tendencje (a jest ich sporo) tym szybciej możemy zareagować i zapobiec kontuzjom w przyszłości wprowadzając ćwiczenia korygujące wady postawy.

Wielkie satysfakcja móc wyjść na trening i robić to co się naprawdę lubi. Dlatego uważam, że warto łączyć trening motoryczny z elementami piłkarskimi. Bywa to trudne, ale jeśli damy radę przynosi to satysfakcję i rozwój zawodnika, więc myślę że warto.

Ps. Znacie panów ze zdjęcia ;)?

O Autorze

Damian Radowicz

Damian Radowicz

Nazywam się Damian Radowicz- jestem piłkarzem, trenerem, a także dietetykiem sportowym. Ukończyłem również kurs żywienia i suplementacji w sporcie, psychodietetyki w sporcie...

2 komentarze

Zostaw komentarz