Moje Żywienie

KOKTAJL LEKIEM NA CAŁE ZŁO

Damian Radowicz
Napisany przez Damian Radowicz

KOKTAJL 1 - WODA...

Koktajl – może rozwiązać problem na który cierpi większość naszego społeczeństwa czyli brak czasu.  Czas przygotowania z wyjątkowo leniwym podejściem to max 5 minut. Dlaczego takie składniki i kiedy najlepiej stosować taki posiłek?

Tym razem przygotowałem rozwiązanie dla tych, którzy nie uznają mleka i produktów mlecznych. Odżywczy koktajl na wodzie, również jest do zrobienia. Trzeba zadbać przede wszystkim o dobre źródła białka. Jakie?

  • Białka jaj kurzych to moje rozwiązanie (można spróbować zastąpić białkiem dobrej jakości w proszku) Jajka posiadają leucynę, która zwiększa syntezę białek, zmniejsza katabolizm- wpływa na zmniejszenie tkanki tłuszczowej

Przydałoby się źródło energii, więc przydadzą się węglowodany. Moja propozycja:

  • Banan (100g). Chronią przed skurczami podczas treningu.Banany zawierają magnez, potas, a także witaminy z grupy B, które pomagają przyspieszyć powrót do zdrowia po kontuzjach.
  • Melon (100g) – źródło witaminy C oraz błonnika
  • Miód (25 ml). Zwiększa odporność, wzmacnia- jest naturalnym antybiotykiem.

A teraz kiedy najlepiej jeść taki posiłek?

  • Po treningu. Rekomenduję to rozwiązanie, gdy powrót do domu zajmuję nam trochę czasu. Im szybciej uzupełnimy glikogen, który utraciliśmy podczas wysiłku i białko, dla odbudowy mięśni, tym szybciej się zregenerujemy, więc gra warta świeczki.
  • Przed rannym treningiem. To uniwersalne rozwiązanie można stosować również z samego rana, gdy niedługo po wstaniu idziemy na trening. Dlaczego? Pełnowartościowe śniadanie może nam się trawić nawet 2, 3 godziny. Nie zdążymy przekształcić posiłku na energię i będziemy czuli się ospali i ociężali. Taki koktajl ułatwi pracę organizmowi i już po godzinie jesteśmy gotowi do akcji (sprawdziłem na własnej skórze).
  • Między posiłkami. Kolejny atut to spożycie koktajlu, gdy jesteśmy poza domem (szkoła, uczelnia, praca). Możemy sobie przygotować koktajl na 2 porcje i 2 posiłki i mamy z głowy. Szybko, łatwo i smacznie.

Apel na niedziele: Jesteś sportowcem, chcesz być sportowcem pij koktajle!

O Autorze

Damian Radowicz

Damian Radowicz

Nazywam się Damian Radowicz- jestem piłkarzem, trenerem, a także dietetykiem sportowym. Ukończyłem również kurs żywienia i suplementacji w sporcie, psychodietetyki w sporcie...

5 komentarzy

Zostaw komentarz