Operacja

ARTROSKOPIA KOLANA – 5 kwestii, które przed i po zabiegu warto znać.

Damian Radowicz
Napisany przez Damian Radowicz

 

Artroskopia kolana

5 zabieg. 5 wskazówek na temat artroskopii.

17 miesięcy po zabiegu rekonstrukcji krzyżowych przyszedł czas na 5 zabieg na lewą nogą- artoskopia. Czyszczenie kolana ze zrostów i zwłóknień, które nie było niezbędne, ale mile widziane. Tak przynajmniej powiedział doktor i fizjoterapeueta, którzy namówili mnie do zabiegu. Celem głównym było zadbanie o chrząstkę stawową. Ogólnie nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło, bo mam sporo praktycznych wskazówek na temat artroskopii.

1.Co to jest atroskopia?

Artroskopia kolana to mało inwazyjna metoda diagnostyki i leczenia chorób stawów kolanowych. Polega na wprowadzeniu do kolana przez centymetrowy dostęp operacyjny kamery, obejrzeniu wszystkich elementów stawu kolanowego. Przez drugi centymetrowy dostęp operacyjny wprowadza się narzędzia artroskopowe celem naprawy uszkodzeń wewnątrz stawowych.

2.Jak zrobić artroskopie na Fundusz zdrowia?

Po pierwsze trzeba iść do lekarza z badaniami, i dostać opinię, że faktycznie zabieg jest potrzebny. Tutaj bardzo ważne zadanie, żeby na skierowaniu było napisane „PILNE”. Mi pierwotnie tak nie napisano i otrzymałem termin na 2018 rok… Skontaktowałem się ponownie z doktorem i wyjaśniłem dlaczego zależy mi na czasie i jest to dla mnie ważne. Wskoczyłem na listę rezerwową i około 2 miesiące później otrzymałem telefon. Z tego co tłumaczyła mi Pani w rejestracji, ich klinika otrzymała dodatkowe punkty na operację i dlatego zrobiło się miejsce dla nowych osób. Wiele osób otrzymując informacje, że za kilka dni ma mieć zabieg nie decyduje się na niego. Dlatego ja na tym skorzystałem. TIP: Jeśli nie ma kasy, szukajmy rozwiązań w różnych miejscach, u różnych lekarzy. Terminy zależą od wielu czynników, dlatego walczmy o możliwie szybki termin jeśli jesteśmy zdeterminowani.

3.Czy warto robić artoskopię?

Oczywiście zależy od lekarza, fizjoterapeuty i nas samych. Z pewnością należy mieć świadomość, że zabieg to zabieg. Ingerencja, która może nieść ze sobą komplikację i problemy. Może jednak również bardzo pomóc. Zmierzam do tego, że osoba decydująca się na ten zabieg powinna być przygotowana na różne okoliczności i jeśli się zdecyduję, to wziąć ryzyko na swoje barki.

4.Co robić po artroskopii?

Znowu powtórzę jak mantrę, że każdy przypadek jest indywidualny i nie ma złotego środka. Nie mniej jednak pierwsze dni od razu po zabiegu są bardzo ważne. Dopytujmy lekarzy, dopytujmy fizjoterapeutów i róbmy wszystko według zaleceń. Ćwiczenia są istotne, żeby nie stworzyły się zwłóknienia i zrosty wokół blizny, żeby pobudzić układ krwionośny, przyśpieszyć gojenie i regeneracje po zabiegu. Dlatego pierwsze dni potraktujmy poważnie.

5.Jak się żywić podczas rehabilitacji?

Im zdrowiej, tym lepiej. Krótko i na temat w takim razie- Produkty nieprzetworzone, bogate w witaminy i minerały. Dużo warzyw, owoców. Dbajmy o nawodnienie organizmu cyklicznie pijąc 2-3 litry dziennie. Ewentualnie można pójść krok dalej sięgając po suplementy z kolagenem.

12654337_1140803589271172_4023093621070298127_n

Na zabieg klasycznie można spojrzeć na 2 sposoby: 1. Kolejny zabieg, jestem coraz słabszy, kolejna ingerencja, znowu muszę leżeć w szpitalu, znowu boli itp. ; 2. Mam zabieg, który może pomóc mi w przyszłości uchronić moją chrząstkę i zapewnić mi zdrowie. Będę miał dużo czasu dla siebie, żeby nadrobić zaległości z książek/ seriali albo po prostu odpocząć. Zdobywam nowe doświadczenie 😉

Wybór należy do Was. Wierzę, że pomogłem. Jakbyście mieli jakieś pytania piszcie na facebooku, jak tylko będę potrafił i miał możliwość odpisze 😉

O Autorze

Damian Radowicz

Damian Radowicz

Nazywam się Damian Radowicz- jestem piłkarzem, trenerem, a także dietetykiem sportowym. Ukończyłem również kurs żywienia i suplementacji w sporcie, psychodietetyki w sporcie...

Zostaw komentarz