Mój Trening

BETTERWAY – Jak przygotować motorycznie piłkarza na lata?

Damian Radowicz
Napisany przez Damian Radowicz

Jak przygotować piłkarza na lata kariery? Jakimi metodami? Na co zwrócić uwagę? Na te trudne pytania próbowali odpowiedzieć chłopaki z Betterway Michał Kwietniewski i Michał Naulewicz (trenerzy od przygotowania motorycznego)

Na początek warto zwrócić uwagę na element często zaniedbywany i niezauważany czyli podejście do zawodnika TYLKO przez pryzmat jaki to jest rocznik.

Wiek chronologiczny vs. Wiek biologiczny?20161204_190044

Wiek chronologiczny to ilość lat i dni od momentu urodzin.

Wiek biologiczny to stan zaawansowania rozwojowego jednostki, jest jego oceną w stosunku do standardu, jak wyznaczają normy rozwojowe.

Ciekawostka: W Belgii reprezentacje młodzieżowe dzieli się na reprezentacje Future i reprezentacje A. Future to zawodnicy młodsi. Świetny przykład bracia Hazard, którzy mieli wolniejszy rozwój.

orginal_2015_02_fri_16_26_59_1189

 

PEAK HEIGHT VELOCITY- najszybsze tempo wzrostu. Statystycznie 14 rok życia, jest to przedział od 10-16 roku życia. Zawodnicy w tym samym wieku chronologicznym mogą się różnić od siebie od 3-5 lat.

20161204_190207a

Jak mierzyć PHV ?

– pomiar radiografem (np. Legia Warszawa. Wymagany specjalistyczny sprzęt)

– pomiar somatyczny (pomiar antropometryczny. Wylicza stosunek wysokości siedzącej ciała do długości kończyn) każdy może to zrobić.

PRZYKŁAD?

Ten sam rocznik 2004. Zawodnicy w wieku 12 lat. Jeden miał phv 11,7 a drugi 14,3.

Jakie są skutki PHV?

 1. Tymczasowe upośledzenie zdolności umiejętności motorycznych spowodowane gwałtowanym wzrostem kończyn. Zawodnik trenujący motorycznie od najmłodszych lat może obniżyć ryzyko kontuji (o 40% zwiększyła się ilość urazów shlattera)
 2. Spadek prędkości maksymalnej w okolicy -0,6s/30 m (philippaerts)

Z którego kwartału rodzą się piłkarze? Niestety ta statystyka pokazuję, że najmniej piłkarzy rodzi się w 4 kwartale (ja Grudzień…), a najwięcej w 1 kwartale. Cristiano Ronaldo, Ronaldinho czy Neymar urodzili się właśnie, więc o czymś to może mówić ;)Z czego to wynika? Może z tego, że Ci najstarsi są pewniejsi w grupie, odważniejsi, przez to częściej mają piłkę podczas gier, biorą grę na siebie- nie wiem. Wiem natomiast, że nie jest to reguła i potwierdza to chociażby Kuba Bałszczykowski (14 grudnia) czy Zlatan Ibrahimovic (3 października)

20161204_190252a

KONCEPCJA DŁUGOFALOWEGO ROZWOJU SPORTOWCA:

 1. Long Term Athlete Development. Opiera się na podziale poszczególnych etapów życia na etapy treningowe. Głównym czynnikiem określającym w jakim przedziale treningowym dziecko powinno się znajdować jest wiek chronolgoiczny. Każdy etap dzieli dziecko przez motyw treningowy. Active start (początek aktywności. Nowe bodźe, wsparcie rozwoju fizycznego); Fundamentals (podstawowe wzorce ruchowe, poprzez zabawe); Learning to train (coraz bardziej specyficzny etap, przygotowujący do rywalizacji seniorskiej) ; Training to traing ; Training to complete ; Training to win ; Active for life.

20161204_190432a

 1. YOUTH PHYSICAL DEVELOPMENT Podział według stopnia dojrzałości czyli wieku biologicznego. Możemy uchronić dziecko przed upośledzeniem koordynacji. Ta koncepcja rozwija cechy motoryczne przez cały okres szkolenia. Kształtujemy wzorce ruchowe i na nich budujemy inne cechy motoryczne.

20161204_190441a

CIEKAWOSTKA: Tylko 2 procent zawodników zarabia pieniądze ze sportu. To pokazuję, jak ważne jest to żeby wychować przede wszystkim zdrowego i dobrego człowieka, a dopiero potem sportowca.

PIRAMIDA OPTYMALNEGO PRZYGOTOWANIA MOTORYCZNEGO

20161204_190512a

Fundamenty – różne sporty w młodym wieku pomagają. Przykład: Zlatan Ibrahimovvic. Teakwendo trenował nawet jako zawodnik. Jest elastyczny, gibki, dobry technicznie mimo wysokiego wzrostu i dużych gabarytów.Pozwalajmy doświadczać różne sporty, różne dyscypliny. Ważny jest wzorzec ruchu, marsz, skip przygotowujący do biegu, a dopiero później drabinki, obręcze itp.hqdefault

Im wcześniej zaczniemy prace nad fundamentalnymi wzorcami ruchowymi tym tempo rozwoju będzie szybsze, a ryzyko urazu znacznie się zmniejszy. Liczba szarych komórek po okresie dojrzewania znacznie się zmniejsza, dużo trudniej jest pewne rzeczy przyswoić (podobnie jak w przypadku języka obcego)

Kolejnym bardzo interesującym aspektem jest szybkość oraz czynniki ją determinujące podczas gry:

20161204_191032a

Szybkość w aspekcie technicznym:

 • Hamowanie (przód, bok)
 • Przyśpieszenie (kolano na odpowiedniej wysokości, praca ramion, wysoki tułw, pełen wyprost w biodrze)
 • Prędkość maksymalna
 • Zmiana kierunku biegu: -cutting ( czyli odcięcie z poruszania do boku); – krok skrzyżny ; krok (otwierający z pozycji frontalnej przeniesienie do pozycji bocznej)

„Jeżeli nie potrafisz zwolnić/ zahamować, nie przyśpieszaj”

20161204_191056

 1. HAMOWANIE:
 • Przód
 • Bok

Od czego zależy? Siła ekscentryczna mięśni, umiejętności techniczne (w jaki sposób się ustawiamy. Czy jedna noga jest z przodu, ciężar ciała przeniesiony na jedną nogą), warunki atmosferyczne, poziom zmęczenia zawodnika.

20161204_191110

2. PRZYŚPIESZENIE

Od czego zależy? Umiejętności techniczne, siła mięśniowa (podstawowe wzorce: przysiad, wykrok, martwy ciąg, wejścia na podest); efektywny ruch trójwyprostu (Przede wszystkim ruch wyprostu- jednoczesny wyprost stawu skokowego, stawu kolanowego, stawu biodrowego);  czynniki morfologiczne

3. SZYBKOŚĆ ZE ZMIANĄ KIERUNKU.

 • planowana (np. koperta)
 • Nieplanowana (gra, pojedynki 1 na 1, rekacje)

Od czego zależy? Od okresu kształtowania. Najlepszy okres to 5-9 lat, kiedy układ nerwowy jest plastyczny i szybko adaptujemy się do bodźców zewnętrznych. Okres pomiędzy 12-16 to czas zmian w gospodarce hormonalnej oraz rozwój masy mięśniowej, co przekłada się na rozwój szybkości.

JAK TRENOWAĆ SZYBKOŚĆ? 6-11 lat

 • Playometria, wzorce ruchowe
 • Różne dyscypliny
 • Ćwiczenia oporowe

JAK TRENOWAĆ? 11-14 lat

 • Playometria, wzorce ruchowe
 • Specyfika dyscypliny
 • Trening siłowy (hipertrofia), koordynacja

JAK TRENOWAĆ? 15+

 • Playometria, wzorce ruchowe z obciążeniem. (7-10% masy ciała)
 • Trening siły, hipertrofii, mocy
 • Specyfika dyscypliny: wysiłek maksymalny, odcinki zmienne

CIEKAWOSTKA: Stosunek szybkości do odpoczynku: 1 do 20.

JAK BADAĆ?

– 5-10-30 metrów sprint test

– rast test (wydolność)6x 35 metrów z 10 sekundową rzerwą między biegami.

– wyliczenie prędkości maksymalnej na bazie formuł

– subiektywna ocena/ ocena video (aspekt techniczny)

I na koniec czynniki, które mogą wpływać na uraz:

20161120_132251

U mnie zdecydowanie  zbyt duża ilość treningów, zbyt słabe fundamenty, słaba dieta oraz poprzednie urazy. Każdy z tych elementów można było ominąć, dlatego Cieszę się, że jest coraz więcej mądrych ludzi z pasją, którzy chcą się nią dzielić. Bardzo owocne doświadczenie dla mnie, a dla czytających liczę, że przydatne informacje 😉

Jakby ktoś się z czymś nie zgadzał to proszę pisać do chłopaków z  betterway,

Jakby ktoś chciał propsować, kadzić, chwalić artykuł to zapraszam do Radowicza 😉

O Autorze

Damian Radowicz

Damian Radowicz

Nazywam się Damian Radowicz- jestem piłkarzem, trenerem, a także dietetykiem sportowym. Ukończyłem również kurs żywienia i suplementacji w sporcie, psychodietetyki w sporcie...

Zostaw komentarz