Mój Trening

TRENING SIŁY DLA MŁODYCH PIŁKARZY

Siła  to bardzo ważna cecha motoryczna dla piłkarzy. Bez niej cięzko będzie wykorzystać nasz potencjał motoryczny. To ona wpływa na moc i szybkość.  Czy piłkarz potrzebuje takich ćwiczeń? Zdania są pewnie podzielone, ale nie wierze w to, że Cristiano Ronaldo ma taką muskulaturę nie trenując na siłowni. Są to z pewnością ćwiczenia bez piłki. Jestem pierwszą osobą, którą ccę integrować trening z piłką, ale tam gdzie to możliwe! Budowanie siły podstawowej to właśnie taki temat. Poniżej filmik z fragmentami treningu z rocznika 2003.

W tym wieku powinno się już budować masę mięśniową czyli wejść w tzw. hipertrofie. Zew względu na specyfikę sportu jakim jest piłka nożna, jestem zwolennikiem ćwiczeń wielostaowowych, kompleksowych. Jestem również zwolennikiem łączenia w super serie ćwiczeń na górne i dolne partie mięśniowe. Przykład?

  • Podciąganie na drążku+ wykrok
  • Pompka+ martwy ciąg na prostych nogach.

Ważną rolę odgrywają ćwiczenia na brzuch. Moim celem jest wykorzystanie mięśni brzucha do takiej pracy jakiej potrzebuje piłkarz czyli do ruchu kolana do klatki piersiowej (jak podczas biegu). Dodatkowo wyizlowane ćwiczenia na odcinek lędźwiowy (grzbiet)

images

Ile tego?

Oczywiście jest to uwarunkowane od wielu czynników. W takiej formie bardzo wazna jest świadomość zawodników, żeby dochodzili do swojej granicy. Wyjściowo to mogą być 3/4 serie 8-12 powtórzeń. Ale ze wzglęu na często podobny ciężar, indywidualnie każdy zawodnik powinen do siebie dostosować pracę. Powinen zrobić tyle powtórzeń techniczne dobrze, żeby już nie mógł zrobić kolejnego! Wtedy ma to sens

CT-CPBsW4AQ_BAv

Oczywiście w idealnym świecie przeprowadziłbym taki trening na sali motorycznej, ale można to zrobić również z dużą efektywnością na boisku w nieco polowych warunkach. Niezwykle wazną rolę odgrywa świadomość zawodników, że ta praca oprócz większego bicka i fajnej kratki na brzuchu, ma się przełożyć na lepszą postawę na boisku! Wskazówki, opinie, sugestie jak zawsze mile widziane 😉 Powodzenia!

O Autorze

Damian Radowicz

Damian Radowicz

Nazywam się Damian Radowicz- jestem piłkarzem, trenerem, a także dietetykiem sportowym. Ukończyłem również kurs żywienia i suplementacji w sporcie, psychodietetyki w sporcie...

Zostaw komentarz