Moje Żywienie

RONALDO, LEWANDOWSKI, SZYMON SZYMCZAK- ILE MAJĄ TKANKI TŁUSZCZOWEJ?

Damian Radowicz
Napisany przez Damian Radowicz

Szymon Szymczak jak już wcześniej nadmieniłem to gość z determinacją godną biografii, dlatego jasnym jest, że praktycznie wyeliminował słodycze, napoje słodzące, fast foody itp. Przy dużej ilości treningów i szybkim metabolizmie posiadał niski poziom tkanki tłuszczowej. Teraz będziemy pracować nad odbudową mięśni i powrotu do pełnej sprawności dlatego to jest nasz priorytet. Ale po kolei.

Co to jest tkanka tłuszczowa?

Tkanka tłuszczowa – składa się z komórek tłuszczowych, znajduje się głównie w warstwie podskórnej (wzmacnia i nadaje skórze elastyczność) oraz otacza niektóre narządy wewnętrzne.

Zbyt duża masa ciała będąca rezultatem nagromadzenia się nadmiaru tkanki tłuszczowej bez wątpienia wpływa niekorzystnie w przypadku niemal każdej dziedziny sportu. Zaobserwowano negatywny wpływ nadmiaru tkanki tłuszczowej na siłę, szybkość, a także wytrzymałość. Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej jest zbędnym balastem. W przypadku sportów wytrzymałościowych nadmiar tkanki tłuszczowej zmniejsza szybkość i powoduje szybsze pojawienie się zmęczenia. W takiej sytuacji zaleca się zastosowanie diety redukującej tłuszcz.

Ile tłuszczu potrzebuje organizm ?

Prawdą jest, że ciało pozbawione tłuszczu nie byłoby w stanie funkcjonować. Zanim przystąpi się do redukcji tkanki tłuszczowej należy uświadomić sobie, że organizm potrzebuje pewnej ilości tłuszczu, do utrzymania czynności życiowych. Tkanka tłuszczowa w ciele człowieka występuje w postaci tłuszczu zasadniczego i zapasowego. Pierwszy rodzaj dotyczy tłuszczu tworzącego strukturę błon komórkowych, osłonek włókien nerwowych i tkanek mózgu, szpiku kostnego oraz otaczającego narządy, m.in. serce, nerki. U zdrowej osoby tłuszcz zasadniczy stanowi 3% organizmu.

W organizmie kobiety znajduje się nieco większa ilość tłuszczu zasadniczego. Gromadzi się głównie w piersiach oraz wokół bioder. Dodatkowy tłuszcz obejmuje około 5-9% masy ciała kobiety, uczestniczy w produkcji estrogenu oraz w zamianie nieaktywnej formy żeńskiego hormonu w aktywną postać. Gwarantuje równowagę gospodarki hormonalnej organizmu oraz prawidłowy cykl miesiączkowy. W rezultacie, niski poziom zapasu tłuszczowego prowadzi do braku równowagi hormonalnej, a także do nieregularnych miesiączek. Mężczyźni także potrzebują tłuszczu do zachowania równowagi hormonalnej, ale w mniejszym stopniu niż kobiety.

Jaką tkankę tłuszczową mają sportowcy? 

Oto zestawienie zawartości tkanki tłuszczowej ze względu na dyscypliny sportowe:

– Kolarstwo:  Mężczyźni 6-11% , Kobiety 12-16%

– Biegi długodystansowe: Mężczyźni 6-8% ; Kobiety: 11-14%

– Pływanie: Mężczyźni 10-12%, Kobiety 19-21%

– Triathlon: Mężczyźni 6-10%, Kobiety 12-16%

– Piłka nożna: Mężczyźni 8-12%, Kobiety 14-18%

W piłce nożnej jako, że tym tematem głównym się zajmuję  przeanalizowałem bardziej szczegółowo.  Z badań w zachodnich klubach, przeprowadzonych przez Athletes Performance z Arizony, wynika, że poziom tkanki tłuszczowej u piłkarzy waha się między 6 a 8 proc. Jeśli któryś z zawodników po krótkim urlopie przekroczy normę, dostaje indywidualny program „naprawczy”. Nie rozpocznie właściwych przygotowań do sezonu, jeśli nie dojdzie do siebie.

„Od tego wszystko się zaczyna. Trzeba mieć zdrowe ciało, by zająć się jego przygotowaniem do ekstremalnego wysiłku – Shad Forsythe z Athletes Performance to człowiek, którego ściągnął Jurgen Klinsman do reprezentacji Niemiec i później zdobył mistrzostw świata

Żeby ciężko trenować, trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Wzorem w tym przypadku może być 31 letni Cristiano Ronaldo, który utrzymuje niesamowitą  formę sportową 7,5% tkanki tłuszczowej i jednocześnie  bardzo wysoki poziom tkanki mięśniowej to coś do czego dążymy jeśli chodzi o Szymona!

 

Jak osiągnąć maksimum swojego potencjału?

Zaczynamy od zebrania informacji. Badanie wykonujemy na specjalistycznym sprzęcie firmy Tanita, ze specjalnym uchwytyami gdzie margines błędu jest niewielki. Badanie wykonujemy w tych samych warunkach, ok. 2 godziny przed badaniem ostatni posiłek, 30 minut przed szklanka wody, badanie wykonujemy w samych majtkach. Oto wyniki Szymona:

ANALIZA SKŁADU CIAŁA – 11.06.2017
WZROST (cm) WAGA (kg) TKANKA TŁ. % (CAŁE CIAŁO) TKANKA TŁ. % (LEWA RĘKA) TKANKA TŁ. % (PRAWA RĘKA) TKANKA TŁ. %

(TUŁÓW)

TKANKA TŁ. (LEWA NOGA) TKANKA TŁ. (PRAWA NOGA) BMI
160 44,0 13,4 21,9 23,0   8,4 17,0 17,7 17,2

Analizujemy ogólnoświatowe normy, czyli w jakim przedziale znajduję się Szymon:

CHŁOPCY
WIEK ( w l.) NIEDOWAGA NORMA NADMIAR ALARM
6 <12 13-20 21-24 25<
7 <13 14-20 21-25 26<
8 <13 14-21 22-26 27<
9 <13 14-22 23-27 28<
10-12 <13 14-23 24-28 29<
13 <12 13-22 23-27 28<

Szymon w okresie rekonwalescencji potrzebuje zbilansowej i różnorodnej diety. Budowanie tkanki mięśniowej i nie przybieranie tłuszczu to nie lada wyzwanie, dlatego wyliczyliśmy zapotrzebowanie kaloryczne pod niego i dlatego będzie miał taki jadłospis by mógł to osiągnąć. Jest to bardzo trudne, ale możliwe! Żeby to osiągnąć nawiązaliśmy współpracę w projekcie z firmą Cateringową Lunch Time, która wspiera Szymon i zapewnia mu pożywienie indywidualnie pod niego: https://www.facebook.com/LunchTimeCateringDietetyczny/

Ps. Cristiano ma podobno 7,5, Lewandowski ok. 8%. ALe nie ja ważyłem, więc nie potwierdzam. Na oko bardzo możliwe 😉

O Autorze

Damian Radowicz

Damian Radowicz

Nazywam się Damian Radowicz- jestem piłkarzem, trenerem, a także dietetykiem sportowym. Ukończyłem również kurs żywienia i suplementacji w sporcie, psychodietetyki w sporcie...

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.