Mój Trening

WPROWADZENIE DO TRENINGU PO KONTUZJI

Damian Radowicz
Napisany przez Damian Radowicz

Trwa praca nad powrotem do pełni sił Szymona Szymczaka! Przebieg ostatnich zajęć Szymona z trenerem Futbol Bonito Wiktorem Wróblem zobaczyć można tutaj <- zapraszam do obejrzenia 🙂

Dlaczego na takie ćwiczenia zdecydował się trener i co było najistotniejsze w procesie przygotowania planu treningowego? O tym w dzisiejszym wpisie.

Wprowadzenie do treningu zawodnika, który odniósł kontuzję powinno odbywać się w sposób zaplanowany i zindywidualizowany. Przedwczesne wejście w trening o dużej intensywności i obciążeniach może doprowadzić do odnowienia urazu, lub doznaniu innej kontuzji w wyniku przeciążenia narządu ruchu. Czas jaki jest potrzebny na to, aby zawodnik dołączył do treningów z drużyną jest zależny od rodzaju i stopnia urazu, przeprowadzanej rehabilitacji.

Bardzo ważne jest zapoznanie się z historią zawodnika, przebiegiem leczenia/rehabilitacji. Niezbędna jest również ocena zawodnika pod kątem funkcjonalnym. Przerwa w treningach często prowadzi do obniżenia elastyczności mięśni, zmniejszeniem mobilności, stabilności oraz zaburzeń we wzorcach ruchowych.

Szymon Szymczak doznał złamania trzonów obu kości lewego przedramienia. Zastosowano leczenie operacyjne (stabilizacja prętem). Podczas rehabilitacji stosowano zabiegi fizykalne (laser, pole magnetyczne), oraz ćwiczenia manualne, angażujące do pracy mięśnie przedramienia. Szymon otrzymał od lekarza zgodę na treningi.
Na podstawie tych informacji oraz przeprowadzonej oceny funkcjonalnej trener Wiktor zaplanował cykl treningów wprowadzający Szymona w trening piłkarski.

Analizując piramidę przygotowania motorycznego, można stwierdzić, że treningi były poświęcone pracy nad motoryką podstawową. Celem treningów był powrót do wysokiego poziomu zakresu ruchu w stawach, jaki Szymon prezentował przed urazem. Bardzo ważna była poprawa stabilności oraz czucia głębokiego. W początkowej fazie ćwiczenia odbywały się z wykorzystaniem piłki rehabilitacyjnej, następnie progresywnie wprowadzane różne rodzaje planków. Podczas zajęć trener Wiktor pracował z Szymonem nad jakością wzorców ruchowych, sposobem poruszania specyficznym dla piłki nożnej (poruszanie wielokierunkowe).
Niezbędna była również poprawa siły zarówno kończyn dolnych jak i w szczególności górnych.

W dalszych etapach treningów ćwiczenia były integrowane z piłką. Dla zawodnika, który miał długą przerwę w treningach bardzo ważna jest poprawa czucia piłki oraz pewność poruszania się po boisku.
Trener Wiktor zalecił również zestawy ćwiczeń do wykonywania w domu. Były to ćwiczenia wzmacniające (izometryczne, koncentryczne, ekscentryczne), stabilizujące i rozciągające.

O Autorze

Damian Radowicz

Damian Radowicz

Nazywam się Damian Radowicz- jestem piłkarzem, trenerem, a także dietetykiem sportowym. Ukończyłem również kurs żywienia i suplementacji w sporcie, psychodietetyki w sporcie...

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.