Moje Żywienie

ULUBIONE POSIŁKI ZNANYCH SPORTOWCÓW – ANDRES INIESTA #3

Jakikolwiek cykl o sportowcach nie mógłby się obyć bez wpisu poświęconemu Andresowi Inieście. Piłkarz Barcelony to wzór profesjonalizmu. Zawodnik lubiany i szanowany niemal w każdym zakątku świata. A jak wygląda jego dieta?

Ulubionym daniem Iniesty jest kurczak. W naszej propozycji przygotowany jest w formie w duszonej ziołach prowansalskich z imbirem, curry i cynamonem.  Kompozycję dopełnia dziki ryż z kurkumą oraz surówką ze świeżych warzyw.

O zaletach spożywania mięsa z kurczaka mogliście już poczytać we wpisie o posiłku Leo Messiego.  Przypominając wspomnę tylko o tym, że jedząc kurczaka wyposażamy organizm w łatwo przyswajalne białko oraz porcje witaminy B3 i B6. Mięso z kurczaka bogate jest również w selen i magnez.  Dodając do tego surówkę ze świeżych warzyw (według upodobania) zapewniamy sobie pewność dostarczenia składników pozwalających na prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia.

Warto chwilę poświecić dzikiemu ryżowi. To niestety wersja zdecydowanie rzadziej spotykana niż najbardziej popularny ryż biały czy nawet ryż brązowy. Dlaczego niestety? Otóż ryż dziki jest o wiele bogatszy w odżywcze składniki od swoich bardziej znanych odpowiedników. Jest m.in świetnym źródłem dobrze przyswajalnego białka roślinnego, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz błonnika pokarmowego. Bogaty jest również w magnez, cynk, a także żelazo. Spożywać mogą go również osoby chore na celiakie bowiem zaliczany jest do grupy roślin bezglutenowych.

Kurkuma, która dopełnia opisywany posiłek również nie jest przypadkowa! Ta przyprawa rodem z Azji nosi miano jednego z najsilniejszych środków przeciwzapalnych biorąc pod uwagę tylko naturalne składniki, skutecznie działa chociażby jeśli idzie o uśmierzaniu bólu, przyśpiesza gojenie ran oraz korzystnie wpływa na pracę serca.

Andres Iniesta gra na najwyższym światowym poziomie mimo 34 lat na karku! A kto wie ile jeszcze sezonów przed nim… Odpowiednia dieta to z pewnością jeden z elementów składających się na jego piłkarską długowieczność 🙂

 

 

 

O Autorze

Damian Radowicz

Damian Radowicz

Nazywam się Damian Radowicz- jestem piłkarzem, trenerem, a także dietetykiem sportowym. Ukończyłem również kurs żywienia i suplementacji w sporcie, psychodietetyki w sporcie...

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.