Moje Żywienie

ULUBIONE POSIŁKI ZNANYCH SPORTOWCÓW – MOHAMED SALAH #6

W szóstym odcinku ulubionych posiłków znanych sportowców czas na danie Mohameda Salaha! 2 bramki w półfinale Ligi Mistrzów, 43 (póki co) w całym sezonie w zaledwie 47 meczach biorąc pod uwagę wszystkie rozgrywki. To fenomen, który wdziera się go ścisłego topu światowych piłkarzy! Co jest w takim razie jego ulubioną potrawą?

Daniem, które najbardziej lubi jeść Mo Salah jest kushari – tradycyjna egipska potrawa składająca się z ryżu oraz makaronu, soczewicy, ciecierzycy oraz cebuli.

O zaletach jedzenia ryżu i makaronu mogliście poczytać we wcześniejszych wpisach m.in o diecie Messiego i Neymara dlatego w tym wpisie znajdziecie informacje o pozostałych częściach składowych kushari.

Ciecierzyca bogata jest w witaminy z grupy B – przede wszystkim B2 i B3, ale także B1, B5 oraz B6. Zapewniają one prawidłowe funkcjonowania układu nerwowego, dbają też o równowagę psychiczną, a także wydolność układu krążenia.  Należy też wspomnieć o witaminie B9 oraz K1 odpowiadającej za krzepliwość krwi. Spożywanie ciecierzycy może wspomóc ogólna odporność organizmu. Roślina ta jest również świetnym źródłem miedzi oraz manganu.

Wartości odżywcze soczewicy w dużej części pokrywają się z ciecierzycą. Ta również bogata jest w witaminę B1, B2, B5 i B6, zaś w zakresie składników mineralnych spożywając soczewicę organizm wyposażamy w znaczącą dawkę żelaza, potasu, magnezu, fosforu i cynku. Soczewica jest doskonałym źródłem białka przyswajalnego, a jedzenie tej rośliny wspomaga pracę układu pokarmowego.

 

Nie ze wszystkich sportowców warto brać przykład, ale z tych, którzy zdobywają w wyborach prezydenckich we własnym kraju około miliona głosów, nawet nie startując w nich – ewidentnie warto 😉

 

O Autorze

Damian Radowicz

Damian Radowicz

Nazywam się Damian Radowicz- jestem piłkarzem, trenerem, a także dietetykiem sportowym. Ukończyłem również kurs żywienia i suplementacji w sporcie, psychodietetyki w sporcie...

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.